Liga Narodów UEFA, czyli oficjalne międzynarodowe rozgrywki piłkarskie w kolejnym sezonie 2020/21 zostaną rozegrane w termie od 31 sierpnia do 17 listopada 2020 roku. Wtedy też zakończy się faza grupowa. Faza finałowa, do której awansują najlepsze zespoły dywizji A, odbędzie się w dniach 31 maja – 8 czerwca 2021 roku.

Dzięki reformie polegającej na poszerzeniu najlepszej dywizji do szesnastu zespołów reprezentacja naszego kraju, mimo spadku, pozostanie w rywalizacji z najlepszymi zespołami starego kontynentu. Do elitarnego grona dołączą także cztery najlepsze zespoły ubiegłego sezonu z dywizji B, czyli: Ukraina, Szwecja, Bośnia i Hercegowina oraz Dania. We wrześniu br. Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził zmiany w systemie rozgrywek, w wyniku czego podział na poszczególne dywizje przedstawia się następująco:Dywizja A -Portugalia, Holandia, Anglia, Szwajcaria, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Polska, Niemcy, Islandia, Bośnia i Hercegowina (awans z B), Ukraina (awans z B), Dania (awans z B), Szwecja (awans z B). Jak widać, w dywizji obok finalistów z ubiegłego sezonu (zespoły Portugalii, Holandii, Anglii i Szwajcarii) znaleźli się spadkowicze przywróceni decyzją UEFA, czyli obok Polski reprezentacje Niemiec, Islandii i Chorwacji oraz wspomniane ekipy, które awansowały z drugiej dywizji.

Wśród zespołów, jakie zagrają w tych rozgrywka, trudno wskazać jednoznacznego faworyta. Na pewno liczyć będą się potęgi piłkarskie jak obrońca tytułu Portugalia oraz drużyny Niemiec, Włoch, Francji czy Hiszpanii. Nie bez szans pozostali uczestnicy. W tak mocnej stawce każdy może wygrać z każdym.Dywizja B- Rosja, Austria, Walia, Czechy, Słowacja, Turcja, Irlandia, Irlandia Północna, Szkocja (awans z C), Norwegia (awans z C), Serbia (awans z C), Finlandia (awans z C), Bułgaria (awans z C), Izrael (awans z C), Węgry (awans z C), Rumunia (awans z C).

Wśród reprezentacji pozostających na zapleczu elity, o awans na pewno powalczą faworyci, czyli drużyny Rosji, Turcji czy Austrii, jednak pozostałych ekip również nie możemy z góry skreślać, zwłaszcza że (jak pokazał ubiegły sezon) nie zawsze lepszy na papierze jest lepszym na koniec rozgrywek.Dywizja C- Grecja, Albania, Czarnogóra, Cypr, Estonia, Słowenia, Litwa, Gruzja (awans z D), Macedonia Północna (awans z D), Kosowo (awans z D), Białoruś (awans z D), Luksemburg (awans z D), Armenia (awans z D), Azerbejdżan (awans z D), Kazachstan (awans z D), Mołdawia (awans z D).W tej dywizji na pewno jednym z faworytów są Grecy. W walkę o awans powinni włączyć się także ekipy Macedonii Północnej, Cypru czy Słowenii.Dywizja D- Gibraltar, Wyspy Owcze, Łotwa, Liechtenstein, Andora, Malta, San Marino.Najmniej liczna i teoretycznie najsłabsza dywizja. Tak czy owak, również na tym najniższym szczeblu nie zabraknie ciekawych pojedynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here